בשבילי הזיכרון

זכרון אישי ולאומי בישראל ובעולם
תאריך: 10/28/2019
יום שני כ"ט בתשרי תש"פ
שעה: 12:00 AM
Availability: In stock
₪ 4,390.00

25 מפגשי הרצאות ושמונה סיורים
ימי שני מדי שבוע | 12:30-9:00
מועד הפתיחה כ"ט בתשרי תש"פ, 28.10.2019
רכז הקורס דב נוטקביץ

מה אנחנו זוכרים ומה שוכחים מההיסטוריה? מי דואג שנזכור ומי רוצה שנשכח ולמה? וכפי שכתב המשורר יהודה עמיחי: "ואיך עומדים בטקס זיכרון? זקופים או כפופים..... ומה השעה הטובה לזכור?"
שאלת הזיכרון מעסיקה את תחום המחקר. הזיכרון ההיסטורי ותפקידו בעיצוב תפיסת הלאום ובפולחני המדינה מתנגש לעיתים עם הזיכרון הפרטי כפי שעולה מיומנים, מספרי זיכרונות ומביוגרפיות של אישים. נבחן את משמעות הזיכרון ההיסטורי של עם ישראל בהיבט המחשבתי, ההיסטורי והתרבותי לאורך הדורות, תוך מתן דגש לעת החדשה ולמדינת ישראל, ונשווה זאת לדרכי עיצוב הזיכרון במדינות שונות.

 

יום שני, כ"ט בתשרי, תש"פ, 28.10.19

8:45 פתיחת הקורס

9:00 איך זוכרים בתנ"ך? על הזיכרון במקרא                         

פרופ' יאיר זקוביץ, מקרא, האוניברסיטה העברית ירושלים

11:00 המשך           

 

יום שני, ו' בחשוון, תש"פ, 4.11.19

9:00 זיכרון העבר בספרות חז"ל: היבטים היסטוריים וארכיאולוגיים

פרופ' ישעיהו גפני, היסטוריה של עם ישראל, האוניברסיטה העברית 

11:00 המשך

                 

יום שני, י"ג בחשוון, תש"פ, 11.11.19

9:00 סידור התפילה: רשמי זיכרונות היסטוריים בעולם בית הכנסת

פרופ' אביגדור שנאן, ספרות עברית, האוניברסיטה העברית

11:00 "והגדת לבנך": מה הם הזיכרונות שמעוררת ההגדה של פסח?

פרופ' אביגדור שנאן

 

יום שני, כ' בחשוון, תש"פ, 18.11.19

7:00 עץ ואבן: על עיצוב הזיכרון בין הרטוב לכפר עציון

מסלול: שרידי המושבה הרטוב, תצפית לגבעת הקרב  וסיפור הל"ה, מצפור האלף בנווה דניאל, האלון הבודד והחיזיון החדש בכפר עציון

מדריכה: אפרת נתן

 

יום שני, כ"ז בכסלו, תש"פ, 25.11.19

9:00 הזיכרון כעוף החול: מבוא להיזכרות קיבוצית

ד"ר קובי פלד, לימודי מדינת ישראל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

11:00 המשך

 

יום שני, ד' בכסלו, תש"פ, 2.12.19

9:00 העלייה השנייה: זיכרון, מיתוס והנצחה              

פרופ'  גור אלרואי, לימודי ארץ ישראל, אוניברסיטת חיפה

11:00 קובץ 'השומר' - 1937: זיכרונות ואמת היסטורית

פרופ'  גור אלרואי

 

יום שני, י"א בכסלו, תש"פ, 9.12.19

9:00 אשמת תל חי: שורשי הטראומה והמיתוס

מה באמת קרה בתל חי? גילויים חדשים

ד"ר מולי ברוג

11:00  ב. מה אנחנו זוכרים מאירוע תל חי ולמה?

ד"ר מולי ברוג

 

יום שני, י"ח בכסלו,  תש"פ, 16.12.19

9:00 "אבואה כינרת לנוח בבית קברותייך"? - בתי העלמין  של 'השומר' בכינרת, בראש פינה, בעין חרוד ובירושלים

ד"ר אפרת קנטור, המכללה אקדמית, כינרת

11:00 המשך

 

יום שני, כ"ה בכסלו, תש"פ, 23.12.19

9:00 המנדטורים כותבים את עצמם ולעצמם:

מֶמוארים, אוטוביוגרפיות ויומנים בימי המנדט ועליו

פרופ' מוטי גולני, היסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת תל אביב

11:00  המשך

 

יום שני, ב' בטבת, תש"פ, 30.12.19

7:00  "גם אנחנו מגש הכסף" - בעקבות ניצולי השואה במלחמת העצמאות - לוחמי גח"ל (גיוס חוץ לארץ) ומח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) שהשתתפו בקרב בלטרון

מסלול: אנדרטת אלכסנדרוני, יער המגינים, ביתהעלמין הצבאי בנחלת יצחק ותערוכת הגח"ל בבית הפלמ"ח, כולל המייצג 'נצר אחרון'

מדריך: אוריאל פיינרמן

 

יום שני, ט' בטבת, תש"פ, 6.1.20

9:00 בגין VS בן-גוריון: כיצד הם זכרו, ואיך הם רצו שנזכור

ד"ר אבי שילון, אוניברסיטת ניו יורק, NYU

11:00 בגין ובן-גוריון בימי בימי 'הכלניות': כיצד חוו המנהיגים את ימי המנדט?

ד"ר אבי שילון

 

יום שני, ט"ז בטבת, תש"פ, 13.1.20

9:00 הסכסוך הישראלי-ערבי בזיכרון ובהיסטוריוגרפיה הערביים

פרופ' אברהם סלע, מכון טרומן, האוניברסיטה העברית

11:00  זיכרון והיסטוריוגרפיה ישראליים ופלסטיניים של מלחמת העצמאות/הנכבה 

פרופ' אברהם סלע

 

יום שני, כ"ג בטבת, תש"פ, 20.1.20

גיבורים בעל כורחם

מסלול: בית טרזין בגבעת חיים, אנדרטת המצור על גבעת חיים, קברי הפרטיזנים בעין החורש, גבעת חביבה – בית מורשת, נגבענ ונאנדרטנ 'טרבלינקה הקטנה' בגן שמואל   

מדריך: ד"רשי רוזן

 

יום שני, א' בשבט, תש"פ, 27.1.20

9:00 בריטניה וזיכרון מלחמת העולם הראשונה: דור החפירות והלם הקרבות

ד"ר גיורא גודמן, מכללת כינרת

11:00 בריטניה וזיכרון מלחמת העולם השנייה: מהבליץ ועד לברקזיט      

ד"ר גיורא גודמן            

 

יום שני, ח' בשבט, תש"פ, 3.2.20

9:00 זיכרון ו'שכחה' מנדטוריים: בריטים בשירות האימפריה

ד"ר חגית קריק, האוניברסיטה העברית

11:00  כיצד נכתבת ההיסטוריה של המוחלשים?

הייצוג החזותי של הפלסטינים בארכיונים הישראליים

ד"ר רונה סלע, תולדות האמנות, אוניברסיטת תל אביב

 

יום שני, ט"ו בשבט, תש"פ, 10.2.20

9:00 היעלמותה של האליטה הספרדית מהזיכרון הלאומי

ד"ר דקלה ריבלין כץ

11:00 העברה רב-דורית של זיכרון הנכבה בחברה הערבית בישראל

ד"ר אימאן נחאס, המכללה האקדמית הערבית לחינוך

 

יום שני, כ"ב בשבט, תש"פ, 17.2.20

9:00 מיתוסים חברתיים, זיכרון והיסטוריה: קונפליקטים בין-עדתיים והמחקר

ד"ר אבי פיקאר, תולדות ישראל, אוניברסיטת בר-אילן

11:00 מה ניתן ומה לא ניתן ללמוד מעדויות בעל פה: פרשת ילדי תימן כמקרה מבחן

ד"ר אבי פיקאר

 

יום שני, כ"ט בשבט, תש"פ, 24.2.20

על מה שהיה ומי שהיה - ימים בוערים בתש"ח

מסלול: יד מרדכי, נגבה, גשר עד הלום והאובליסק המצרי, ניצנים הישנה - הארמון ובית הקברות זיקים (?)

מדריכה: אפרת נתן

 

ימים שני-שלישי, ו'-ז' באדר תש"פ, 2-3.3.20 

'אל קצה הציפורן'

יום ב' 2.3: בעקבות סיפורו של אורי אילן: משרדי ועדת שביתת הנשק במשמר הירדן, לשם הובאה גופתו של אורי אילן, תצפית מנבי הודא סמוך למקום שבו חצתה החוליה את הגבול, המקום שבו נלכדו ליד בורג'-בביל ועמוד הטלפון ליד מוצב תל פאחר שהיה מטרת החוליה. אוהל שביתת הנשק וסיפורו של הטייס ליאונל-מוריס בלוך, גן הילדים 'תלתן' בקיבוץ איילת השחר ושרידי המטוס הסורי שהופל עם הטייס ב-1948.

יום ג' 3.3: אתרי זיכרון ברכס רמים

עיר המתים של הכפר ברעם, אנדרטת ילדי אוטובוס אביבים, אנדרטת יצחק רחימוב ליד מוצב צורית, כרם ליאל ברמות נפתלי כולל מפגש, מצפה בניה במשגב עם, מפגש עם האני נהרה איש צד"ל באנדרטת הספארי במטולה

מדריך גיל ברנר

 

יום שני, י"ג באדר תש"פ, 9.3.20

9:00 'אמנות הזיכרון': יאן הוס והזיכרון הלאומי הצ'כי

ד"ר אורית רמון, היסטוריה, האוניברסיטה הפתוחה

11:00 המהפכה הצרפתית והמאבק לעיצוב הזיכרון הלאומי הצרפתי

פרופ' עוזי אלידע, תקשורת, אוניברסיטת חיפה

 

יום שני, כ' באדר, תש"פ, 16.3.20

9:00 ספרי לימוד ככלי לעיצוב תודעה וזיכרון קולקטיבי: שעבוד ההיסטוריה הכללית לנרטיב הציוני

ד"ר אריה קיזל, חינוך, אוניברסיטת חיפה  

11:00 מה ישראל מלמדת את תלמידיה על גרמניה ומדוע?

ד"ר אריה קיזל

 

יום שני, כ"ז באדר, תש"פ, 23.3.20

7:00 הנצחה וזיכרון בעמק

מסלול: משמר העמק, כפר יהושע, תל שימרון ובית הקברות בנהלל, גן יאיר בגבת, סיפורי פרפר נחמד, עמק השניים ומעין אמי

מדריך: גלי נחום

 

יום שני, ה' בניסן, תש"פ, 30.3.20

9:00 בין 'מסע הצלב של האיכרים' ל'קידוש השם בתתנ"ו': על עיצוב הזיכרון הישראלי

ד"ר אורית רמון

 

11:00 זיכרונות מה'שטעטל' – בין מציאות  לזיכרון לדמיון

פרופ' מוטי זלקין, היסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

 חופשת פסח

 

יום שני, כ"ו בניסן, תש"פ, 20.4.20

9:00 יד ושם למי? הלבטים והמאבקים להנצחת השואה בישראל

ד"ר מולי ברוג

11:00 הארכיון של יד ושם

ד"ר חיים גרטנר, ארכיון  יד ושם

 

יום שני, ג' באייר, תש"פ, 27.4.20

בעקבות נחום אריאלי

מסלול: מקווה ישראל, יאזור - אנדרטה לשבעה, דרך הביטחון, בית הקרן הקיימת, אנדרטת שיירת חולדה, הקסטל, בית הקברות בקריית ענבים

מדריך ד"ר שי רוזן

 

יום שני, י' באייר, תש"פ, 4.5.20

9:00 זיכרון מעורפל - נעדרי השואה והמדור לחיפוש קרובים

ד"ר תהלה דרמון מלכה, המכללה האקדמית הרצוג

11:00 קולם לא ידום? האם נוכל להמשיך להאזין לקול האישי ממרחק הזמן?

שרית הוך, הכשרת מורים בבית הספר הבין- לאומי להוראת השואה, יד ושם

 

יום שני, י"ז באייר, תש"פ, 11.5.20

9:00 שואה, משפט וזיכרון בישראל 1945-2000

פרופ' חנה יבלונקה, היסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

11:00 מלחמת ההתשה - חמישה עשורים של השכחה: טקסט והקשרו

פרופ' חנה יבלונקה

 

יום שני, כ"ד באייר, תש"פ, 18.5.20

9:00 הזיכרון החזותי : שימור ארכיטקטוני כמנוף תרבותי ופוליטי

האדריכל שמיר זלקין

11:00  "בינינו ובין הסורים אין שום מכשול ואני שכחתי את המוצץ של הקטנה". השכחת  פינוי ילדים מהגולן במלחמת יום הכיפורים

ד"ר אפרת קנטור 

 

יום שני, ב' בסיוון,  תש"פ, 25.5.20

9:00 סרט - קפה נגלר

סרט - המחברות של אליש

11:00 שואת הארמנים - המאבק על הזיכרון

פרופ' יאיר אורון, חוקר ג'נוסייד, האוניברסיטה הפתוחה

 

יום שני, ט' בסיוון, תש"פ, 1.6.20

9:00 בין הדפוס לדיגיטל: עיצוב זיכרון קולקטיבי בעולם טכנולוגי משתנה

פרופ' אורן מאיירס, תקשורת אוניברסיטת חיפה 

11:00 המשך

 

יום שני, ט"ז בסיוון,  תש"פ, 8.6.20

9:00 המסע אל 'ארץ חפץ' – חפצים ועדים במוזיאונים הקטנים

ד"ר נירית שלו–כליפא, אוצרת, יד יצחק בן-צבי

11:00 מחוז געגוע וזיכרון 'ישראל הנגלית לעין' – ההיסטוריה החבויה באלבום התמונות הביתי         

ד"ר נירית שלו–כליפא

 

יום שני, כ"ג בסיוון, תש"פ, 15.6.20

9:00 זיכרון בלתי נשכח

איתי עניאל, מרצה מומחה לשיפור הזיכרון, מייסד 'אומנות הזיכרון'

11:00 לזכור מצוין במהירות ובקלות

איתי עניאל

 

פירמידה לאומה: הנצחה, זיכרון ולאומיות במצרים במאה העשרים

פרופ' ישראל גרשוני, מזרח תיכון, אוניברסיטת תל אביב

אבט – זיכרון סיני

 

*תמונה: פסל האריה השואג לאחר גילוי המצבה. צילום: צבי אורון ארושקס

25 מפגשי הרצאות ושמונה סיורים
ימי שני מדי שבוע | 12:30-9:00
מועד הפתיחה כ"ט בתשרי תש"פ, 28.10.2019
רכז הקורס דב נוטקביץ

מה אנחנו זוכרים ומה שוכחים מההיסטוריה? מי דואג שנזכור ומי רוצה שנשכח ולמה? וכפי שכתב המשורר יהודה עמיחי: "ואיך עומדים בטקס זיכרון? זקופים או כפופים..... ומה השעה הטובה לזכור?"
שאלת הזיכרון מעסיקה את תחום המחקר. הזיכרון ההיסטורי ותפקידו בעיצוב תפיסת הלאום ובפולחני המדינה מתנגש לעיתים עם הזיכרון הפרטי כפי שעולה מיומנים, מספרי זיכרונות ומביוגרפיות של אישים. נבחן את משמעות הזיכרון ההיסטורי של עם ישראל בהיבט המחשבתי, ההיסטורי והתרבותי לאורך הדורות, תוך מתן דגש לעת החדשה ולמדינת ישראל, ונשווה זאת לדרכי עיצוב הזיכרון במדינות שונות.

 

יום שני, כ"ט בתשרי, תש"פ, 28.10.19

8:45 פתיחת הקורס

9:00 איך זוכרים בתנ"ך? על הזיכרון במקרא                         

פרופ' יאיר זקוביץ, מקרא, האוניברסיטה העברית ירושלים

11:00 המשך           

 

יום שני, ו' בחשוון, תש"פ, 4.11.19

9:00 זיכרון העבר בספרות חז"ל: היבטים היסטוריים וארכיאולוגיים

פרופ' ישעיהו גפני, היסטוריה של עם ישראל, האוניברסיטה העברית 

11:00 המשך

                 

יום שני, י"ג בחשוון, תש"פ, 11.11.19

9:00 סידור התפילה: רשמי זיכרונות היסטוריים בעולם בית הכנסת

פרופ' אביגדור שנאן, ספרות עברית, האוניברסיטה העברית

11:00 "והגדת לבנך": מה הם הזיכרונות שמעוררת ההגדה של פסח?

פרופ' אביגדור שנאן

 

יום שני, כ' בחשוון, תש"פ, 18.11.19

7:00 עץ ואבן: על עיצוב הזיכרון בין הרטוב לכפר עציון

מסלול: שרידי המושבה הרטוב, תצפית לגבעת הקרב  וסיפור הל"ה, מצפור האלף בנווה דניאל, האלון הבודד והחיזיון החדש בכפר עציון

מדריכה: אפרת נתן

 

יום שני, כ"ז בכסלו, תש"פ, 25.11.19

9:00 הזיכרון כעוף החול: מבוא להיזכרות קיבוצית

ד"ר קובי פלד, לימודי מדינת ישראל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

11:00 המשך

 

יום שני, ד' בכסלו, תש"פ, 2.12.19

9:00 העלייה השנייה: זיכרון, מיתוס והנצחה              

פרופ'  גור אלרואי, לימודי ארץ ישראל, אוניברסיטת חיפה

11:00 קובץ 'השומר' - 1937: זיכרונות ואמת היסטורית

פרופ'  גור אלרואי

 

יום שני, י"א בכסלו, תש"פ, 9.12.19

9:00 אשמת תל חי: שורשי הטראומה והמיתוס

מה באמת קרה בתל חי? גילויים חדשים

ד"ר מולי ברוג

11:00  ב. מה אנחנו זוכרים מאירוע תל חי ולמה?

ד"ר מולי ברוג

 

יום שני, י"ח בכסלו,  תש"פ, 16.12.19

9:00 "אבואה כינרת לנוח בבית קברותייך"? - בתי העלמין  של 'השומר' בכינרת, בראש פינה, בעין חרוד ובירושלים

ד"ר אפרת קנטור, המכללה אקדמית, כינרת

11:00 המשך

 

יום שני, כ"ה בכסלו, תש"פ, 23.12.19

9:00 המנדטורים כותבים את עצמם ולעצמם:

מֶמוארים, אוטוביוגרפיות ויומנים בימי המנדט ועליו

פרופ' מוטי גולני, היסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת תל אביב

11:00  המשך

 

יום שני, ב' בטבת, תש"פ, 30.12.19

7:00  "גם אנחנו מגש הכסף" - בעקבות ניצולי השואה במלחמת העצמאות - לוחמי גח"ל (גיוס חוץ לארץ) ומח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) שהשתתפו בקרב בלטרון

מסלול: אנדרטת אלכסנדרוני, יער המגינים, ביתהעלמין הצבאי בנחלת יצחק ותערוכת הגח"ל בבית הפלמ"ח, כולל המייצג 'נצר אחרון'

מדריך: אוריאל פיינרמן

 

יום שני, ט' בטבת, תש"פ, 6.1.20

9:00 בגין VS בן-גוריון: כיצד הם זכרו, ואיך הם רצו שנזכור

ד"ר אבי שילון, אוניברסיטת ניו יורק, NYU

11:00 בגין ובן-גוריון בימי בימי 'הכלניות': כיצד חוו המנהיגים את ימי המנדט?

ד"ר אבי שילון

 

יום שני, ט"ז בטבת, תש"פ, 13.1.20

9:00 הסכסוך הישראלי-ערבי בזיכרון ובהיסטוריוגרפיה הערביים

פרופ' אברהם סלע, מכון טרומן, האוניברסיטה העברית

11:00  זיכרון והיסטוריוגרפיה ישראליים ופלסטיניים של מלחמת העצמאות/הנכבה 

פרופ' אברהם סלע

 

יום שני, כ"ג בטבת, תש"פ, 20.1.20

גיבורים בעל כורחם

מסלול: בית טרזין בגבעת חיים, אנדרטת המצור על גבעת חיים, קברי הפרטיזנים בעין החורש, גבעת חביבה – בית מורשת, נגבענ ונאנדרטנ 'טרבלינקה הקטנה' בגן שמואל   

מדריך: ד"רשי רוזן

 

יום שני, א' בשבט, תש"פ, 27.1.20

9:00 בריטניה וזיכרון מלחמת העולם הראשונה: דור החפירות והלם הקרבות

ד"ר גיורא גודמן, מכללת כינרת

11:00 בריטניה וזיכרון מלחמת העולם השנייה: מהבליץ ועד לברקזיט      

ד"ר גיורא גודמן            

 

יום שני, ח' בשבט, תש"פ, 3.2.20

9:00 זיכרון ו'שכחה' מנדטוריים: בריטים בשירות האימפריה

ד"ר חגית קריק, האוניברסיטה העברית

11:00  כיצד נכתבת ההיסטוריה של המוחלשים?

הייצוג החזותי של הפלסטינים בארכיונים הישראליים

ד"ר רונה סלע, תולדות האמנות, אוניברסיטת תל אביב

 

יום שני, ט"ו בשבט, תש"פ, 10.2.20

9:00 היעלמותה של האליטה הספרדית מהזיכרון הלאומי

ד"ר דקלה ריבלין כץ

11:00 העברה רב-דורית של זיכרון הנכבה בחברה הערבית בישראל

ד"ר אימאן נחאס, המכללה האקדמית הערבית לחינוך

 

יום שני, כ"ב בשבט, תש"פ, 17.2.20

9:00 מיתוסים חברתיים, זיכרון והיסטוריה: קונפליקטים בין-עדתיים והמחקר

ד"ר אבי פיקאר, תולדות ישראל, אוניברסיטת בר-אילן

11:00 מה ניתן ומה לא ניתן ללמוד מעדויות בעל פה: פרשת ילדי תימן כמקרה מבחן

ד"ר אבי פיקאר

 

יום שני, כ"ט בשבט, תש"פ, 24.2.20

על מה שהיה ומי שהיה - ימים בוערים בתש"ח

מסלול: יד מרדכי, נגבה, גשר עד הלום והאובליסק המצרי, ניצנים הישנה - הארמון ובית הקברות זיקים (?)

מדריכה: אפרת נתן

 

ימים שני-שלישי, ו'-ז' באדר תש"פ, 2-3.3.20 

'אל קצה הציפורן'

יום ב' 2.3: בעקבות סיפורו של אורי אילן: משרדי ועדת שביתת הנשק במשמר הירדן, לשם הובאה גופתו של אורי אילן, תצפית מנבי הודא סמוך למקום שבו חצתה החוליה את הגבול, המקום שבו נלכדו ליד בורג'-בביל ועמוד הטלפון ליד מוצב תל פאחר שהיה מטרת החוליה. אוהל שביתת הנשק וסיפורו של הטייס ליאונל-מוריס בלוך, גן הילדים 'תלתן' בקיבוץ איילת השחר ושרידי המטוס הסורי שהופל עם הטייס ב-1948.

יום ג' 3.3: אתרי זיכרון ברכס רמים

עיר המתים של הכפר ברעם, אנדרטת ילדי אוטובוס אביבים, אנדרטת יצחק רחימוב ליד מוצב צורית, כרם ליאל ברמות נפתלי כולל מפגש, מצפה בניה במשגב עם, מפגש עם האני נהרה איש צד"ל באנדרטת הספארי במטולה

מדריך גיל ברנר

 

יום שני, י"ג באדר תש"פ, 9.3.20

9:00 'אמנות הזיכרון': יאן הוס והזיכרון הלאומי הצ'כי

ד"ר אורית רמון, היסטוריה, האוניברסיטה הפתוחה

11:00 המהפכה הצרפתית והמאבק לעיצוב הזיכרון הלאומי הצרפתי

פרופ' עוזי אלידע, תקשורת, אוניברסיטת חיפה

 

יום שני, כ' באדר, תש"פ, 16.3.20

9:00 ספרי לימוד ככלי לעיצוב תודעה וזיכרון קולקטיבי: שעבוד ההיסטוריה הכללית לנרטיב הציוני

ד"ר אריה קיזל, חינוך, אוניברסיטת חיפה  

11:00 מה ישראל מלמדת את תלמידיה על גרמניה ומדוע?

ד"ר אריה קיזל

 

יום שני, כ"ז באדר, תש"פ, 23.3.20

7:00 הנצחה וזיכרון בעמק

מסלול: משמר העמק, כפר יהושע, תל שימרון ובית הקברות בנהלל, גן יאיר בגבת, סיפורי פרפר נחמד, עמק השניים ומעין אמי

מדריך: גלי נחום

 

יום שני, ה' בניסן, תש"פ, 30.3.20

9:00 בין 'מסע הצלב של האיכרים' ל'קידוש השם בתתנ"ו': על עיצוב הזיכרון הישראלי

ד"ר אורית רמון

 

11:00 זיכרונות מה'שטעטל' – בין מציאות  לזיכרון לדמיון

פרופ' מוטי זלקין, היסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

 חופשת פסח

 

יום שני, כ"ו בניסן, תש"פ, 20.4.20

9:00 יד ושם למי? הלבטים והמאבקים להנצחת השואה בישראל

ד"ר מולי ברוג

11:00 הארכיון של יד ושם

ד"ר חיים גרטנר, ארכיון  יד ושם

 

יום שני, ג' באייר, תש"פ, 27.4.20

בעקבות נחום אריאלי

מסלול: מקווה ישראל, יאזור - אנדרטה לשבעה, דרך הביטחון, בית הקרן הקיימת, אנדרטת שיירת חולדה, הקסטל, בית הקברות בקריית ענבים

מדריך ד"ר שי רוזן

 

יום שני, י' באייר, תש"פ, 4.5.20

9:00 זיכרון מעורפל - נעדרי השואה והמדור לחיפוש קרובים

ד"ר תהלה דרמון מלכה, המכללה האקדמית הרצוג

11:00 קולם לא ידום? האם נוכל להמשיך להאזין לקול האישי ממרחק הזמן?

שרית הוך, הכשרת מורים בבית הספר הבין- לאומי להוראת השואה, יד ושם

 

יום שני, י"ז באייר, תש"פ, 11.5.20

9:00 שואה, משפט וזיכרון בישראל 1945-2000

פרופ' חנה יבלונקה, היסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

11:00 מלחמת ההתשה - חמישה עשורים של השכחה: טקסט והקשרו

פרופ' חנה יבלונקה

 

יום שני, כ"ד באייר, תש"פ, 18.5.20

9:00 הזיכרון החזותי : שימור ארכיטקטוני כמנוף תרבותי ופוליטי

האדריכל שמיר זלקין

11:00  "בינינו ובין הסורים אין שום מכשול ואני שכחתי את המוצץ של הקטנה". השכחת  פינוי ילדים מהגולן במלחמת יום הכיפורים

ד"ר אפרת קנטור 

 

יום שני, ב' בסיוון,  תש"פ, 25.5.20

9:00 סרט - קפה נגלר

סרט - המחברות של אליש

11:00 שואת הארמנים - המאבק על הזיכרון

פרופ' יאיר אורון, חוקר ג'נוסייד, האוניברסיטה הפתוחה

 

יום שני, ט' בסיוון, תש"פ, 1.6.20

9:00 בין הדפוס לדיגיטל: עיצוב זיכרון קולקטיבי בעולם טכנולוגי משתנה

פרופ' אורן מאיירס, תקשורת אוניברסיטת חיפה 

11:00 המשך

 

יום שני, ט"ז בסיוון,  תש"פ, 8.6.20

9:00 המסע אל 'ארץ חפץ' – חפצים ועדים במוזיאונים הקטנים

ד"ר נירית שלו–כליפא, אוצרת, יד יצחק בן-צבי

11:00 מחוז געגוע וזיכרון 'ישראל הנגלית לעין' – ההיסטוריה החבויה באלבום התמונות הביתי         

ד"ר נירית שלו–כליפא

 

יום שני, כ"ג בסיוון, תש"פ, 15.6.20

9:00 זיכרון בלתי נשכח

איתי עניאל, מרצה מומחה לשיפור הזיכרון, מייסד 'אומנות הזיכרון'

11:00 לזכור מצוין במהירות ובקלות

איתי עניאל

 

פירמידה לאומה: הנצחה, זיכרון ולאומיות במצרים במאה העשרים

פרופ' ישראל גרשוני, מזרח תיכון, אוניברסיטת תל אביב

אבט – זיכרון סיני

 

*תמונה: פסל האריה השואג לאחר גילוי המצבה. צילום: צבי אורון ארושקס