סדר עולמי

סדר עולמי - היסטוריה מקומית ארץ ישראל על רקע האירועים העולמיים
תאריך: 10/27/2019
יום ראשון כ"ח בתשרי תש"פ
שעה: 12:00 AM
Availability: In stock
₪ 3,480.00

18 הרצאות ושישה סיורים
ימי ראשון מדי שבוע
ההרצאות 12:15-9:00
הסיורים19:00-7:00
בבית יד לבנים, רעננה
מועד הפתיחה כ''ח בתשרי תש"פ, 27.10.2019
רכזת הקורס סילבי ברנרד

נבחן אירועים היסטוריים ותהליכים חברתיים ותרבותיים בארץ ישראל במאה וחמישים השנים האחרונות, משלהי התקופה העות'מאנית ועד ימינו, בזיקה לתהליכים עולמיים. ננסה להעמיק את התובנות על האירועים המקומיים תוך התמקדות בשלוש תקופות עיקריות: המאה ה-19 העות'מאנית, ימי המנדט הבריטי ושבעים שנות מדינת ישראל.

כ''ח בתשרי, 27.10.19

10:30-9:00 | שינויים והתרחשויות באימפריה העות'מנית במפנה המאות ה-18 וה-19

12:15-10:30 | המשך ההרצאה

ד''ר ירון עובדיה, מזרחן ומורה דרך

  

ה' בחשון, 3.11.19

10:30-9:00 |'מכל מלמדי השכלתי' על חינוך ומוסדות חינוך בארץ ישראל העות'מנית

12:15-10:45 |שאלת המיעוטים הארמנים בשלהי התקופה העו'תמנית

ד''ר צמרת לוי דפני, הפורום ללימודי תורכיה מכון ון-ליר, האוניברסיטה העברית

  

י''ב בחשוון, 10.11.19

10:30-9:00 | רפואה ובריאות בשלהי התקופה העות'מנית מגיפות, רופאים ובתי חולים

מרצה:פרופ' מירי שפר מוסינזון, החוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה, אוניברסיטת תל אביב

12:15-10:45 | מלחמת העולם הראשונה וארץ ישראל

ערן תירוש, העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל

 

י''ט בחשוון, 17.11.19

10:30-9:00 | המאבק לזכות בחירה לנשים כחלק ממאבק בין-לאומי של נשים לזכות בחירה לאחר מלחמת העולם הראשונה

12:15-10:45 | דמותו של אהרונסון בעיני הפועלת האגרונומית רחל ינאית ובעיני המשוררת והוגת הדעות ג'סי סמפטר

ד''ר אסתר כרמל-חכים, החוג לתולדות ישראל, אוניברסיטת חיפה

  

כ''ו בחשוון, 24.11.19

19:00-7:00 |סיור 'בין הרים ובין סלעים' על הרכבת הראשונה במזרח התיכון והשפעתה על הסביבה ועל תולדות היעור וההתיישבות בהרי יהודה.

המושבה הרטוב, תחנת הרכבת בר גיורא, שביל נופי נחל שורק, מושב כסלון

מדריך: שי בייטנר

  

ג' בכסלו, 1.12.19

10:30-9:00 | ארץ ישראל והיהודים בצומת דרכים אימפריאליות, 1920-1890

12:15-10:45 |המשך הרצאה

ד''ר עמרי אילת, מזרח תיכון, אוניברסיטת תל אביב

  

י' בכסלו, 8.12.19

10:30-9:00 | קולוניה, מנדט ואימפריה נוכחות הצבא הבריטי בארץ מבעד לעדשה אדריכלית, 1945-1918

10:45 |המשך

מרצה: ד''ר שרי מרק, אדריכלית, חוקרת הנוכחות הבריטית בישראל

  

י''ז בכסלו, 15.12.19

10:30-9:00 | לא רק אוגנדה מסע עולמי במקומות שבהם לא קמה מדינת ישראל - מפלי הניאגרה, ססקצ'ואן    

בקנדה, חבל קימברלי באוסטרליה

12:15-10:45 | מקלט לילה? המאמצים הציוניים להתיישבות בקפריסין, בצפון סיני ובאוגנדה (קניה)           

ד''ר מיכל אורן, חוקרת ומרצה

  

כ''ד בכסלו, 22.12.19

19:00-7:00 |סיורחיפה 'מעיירה שכוחת אל לעיר נמל מרכזית' התמורות שעברו על העיר בשלהי התקופה העות'מנית ובתקופת השלטון הבריטי.

מדריך: גלי נחום

 

ח' בטבת, 5.1.20

10:30-9:00 | ראשיתו של השלטון הבריטי בארץ ישראל

12:15-10:45 | מדיניות הביטחון הבריטית בגליל במאורעות 1920

ד''ר גיורא גודמן, המכללה האקדמית כינרת

 

כ''ב בטבת, 12.1.20

10:30-9:00 | אם לא היה מנדט, לא הייתה הצהרת בלפור

12:15-10:45 | איך העזו הבריטים לא להצטרף לתנועה הציונית... ובכל זאת...

פרופ' מוטי גולני, ראש החוג להיסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת תל אביב

 

כ''ב בטבת, 19.1.20    

10:30-9:00 | שיתוף הפעולה החשאי בין המודיעין הבריטי ובין היישוב העברי במלחמת העולם השנייה

12:15-10:45 | מחלקת החקירות הפליליות

ד''ר אלדד חרובי, ארכיון הפלמ''ח

 

כ''ט בטבת, 26.1.20

19:00-7:00 |סיור  מסורת וחידושים במדבר

חקלאות מודרנית בנגב - מפעל החוחובה, מפעל נטפים,  מושב נבטים - ביקור בבית הכנסת של יהדות קוצ'ין, מפגש עם קהילת העבריים בדימונה.

מדריך: שי בייטנר

  

ז' בשבט, 2.2.20

10:30-9:00 | על סף תהום ירושלים במלחמת העולם הראשונה

12:15-10:45 | מעיר עות'מנית למוקד רב-לאומי יהודים, ערבים ובריטים בירושלים בתקופת המנדט

ד''ר ראובן גפני, ראש המחלקה ללימודי ארץ ישראל, מכללת כינרת

 

י''ד בשבט, 9.2.20  

10:30-9:00 | סביבתנות התפתחות הנושא הסביבתי בעולם

12:15-10:45 | ציונות ירוקה

ד''ר בני פירסט, האוניברסיטה העברית

 

כ''א בשבט, 16.2.20

10:30-9:00 | מדינות ערב במלחמת העצמאות

12:15-10:45 | עמדות הערבים בסכסוך עם ישראל

ד''ר אברהם סלע, המחלקה ליחסים בין-לאומיים, האוניברסיטה העברית

  

כ''ח בשבט, 23.2.20

19:00-9:00 |סיור 'העמק הוא חלום' ההתיישבות בעמק יזרעאל

בעקבות מאיר שלו במושבות הטמפלרים, בית הקברות בנהלל, כפר יהושוע ומגדל העמק.

מדריך: גלי נחום

 

ה' באדר, 1.3.20          

10:30-9:00 | ארץ לא מובטחת פליטים ומהגרים באמנות העכשווית

ד''ר הדסה גורוחובסקי, אמנית, אוצרת ומרצה לתולדות האמנות

12:15-10:45 | מהגרים או עולים מדינות הגירה ומדינות שיבה, פרספקטיבה בין-לאומית והמקרה הישראלי

ד''ר אבי פיקאר, תולדות ישראל, אוניברסיטת בר-אילן

  

י''ב באדר, 8.3.20

10:30-9:00 | חברה וכלכלה בישראל בראי הגלובליזציה

12:15-10:45 |המשך

ד''ר אפרים דוידי, מרכז אדוה

  

י''ט באדר, 15.3.20

10:30-9:00 | המלחמה הקרה ומלחמות ישראל 1982-1948

10:45-12:15 | המלחמה הקרה והזמר העברי

ד''ר גיורא גודמן

  

כ''ו באדר, 22.3.20

10:30-9:00 |סיור מודרניזציה בחברה הבדואית בגליל          

מדריך:  ד''ר ירון עובדיה

 

ד' בניסן, 29.3.20

10:30-9:00 | האו''ם ושמירת השלום בעולם

12:15-10:45 | האו''ם וישראל

ד''ר חן קרצ'ר, מכון אבני לאמנות ועיצוב

  

כ''ה בניסן, 19.4.20

18:00-8:00 | סיור המרכז למורשת המודיעין ומש''ב (מרכז לסיוע בין-לאומי) משרד החוץ

בהדרכת צוותי המרכזים

 

ב' באייר, 26.4.20        

10:30-9:00 | העולם הערבי ומדינת ישראל מאז 'האביב הערבי'

12:15-10:45 | המשך

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, אוניברסיטת תל אביב

18 הרצאות ושישה סיורים
ימי ראשון מדי שבוע
ההרצאות 12:15-9:00
הסיורים19:00-7:00
בבית יד לבנים, רעננה
מועד הפתיחה כ''ח בתשרי תש"פ, 27.10.2019
רכזת הקורס סילבי ברנרד

נבחן אירועים היסטוריים ותהליכים חברתיים ותרבותיים בארץ ישראל במאה וחמישים השנים האחרונות, משלהי התקופה העות'מאנית ועד ימינו, בזיקה לתהליכים עולמיים. ננסה להעמיק את התובנות על האירועים המקומיים תוך התמקדות בשלוש תקופות עיקריות: המאה ה-19 העות'מאנית, ימי המנדט הבריטי ושבעים שנות מדינת ישראל.

כ''ח בתשרי, 27.10.19

10:30-9:00 | שינויים והתרחשויות באימפריה העות'מנית במפנה המאות ה-18 וה-19

12:15-10:30 | המשך ההרצאה

ד''ר ירון עובדיה, מזרחן ומורה דרך

  

ה' בחשון, 3.11.19

10:30-9:00 |'מכל מלמדי השכלתי' על חינוך ומוסדות חינוך בארץ ישראל העות'מנית

12:15-10:45 |שאלת המיעוטים הארמנים בשלהי התקופה העו'תמנית

ד''ר צמרת לוי דפני, הפורום ללימודי תורכיה מכון ון-ליר, האוניברסיטה העברית

  

י''ב בחשוון, 10.11.19

10:30-9:00 | רפואה ובריאות בשלהי התקופה העות'מנית מגיפות, רופאים ובתי חולים

מרצה:פרופ' מירי שפר מוסינזון, החוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה, אוניברסיטת תל אביב

12:15-10:45 | מלחמת העולם הראשונה וארץ ישראל

ערן תירוש, העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל

 

י''ט בחשוון, 17.11.19

10:30-9:00 | המאבק לזכות בחירה לנשים כחלק ממאבק בין-לאומי של נשים לזכות בחירה לאחר מלחמת העולם הראשונה

12:15-10:45 | דמותו של אהרונסון בעיני הפועלת האגרונומית רחל ינאית ובעיני המשוררת והוגת הדעות ג'סי סמפטר

ד''ר אסתר כרמל-חכים, החוג לתולדות ישראל, אוניברסיטת חיפה

  

כ''ו בחשוון, 24.11.19

19:00-7:00 |סיור 'בין הרים ובין סלעים' על הרכבת הראשונה במזרח התיכון והשפעתה על הסביבה ועל תולדות היעור וההתיישבות בהרי יהודה.

המושבה הרטוב, תחנת הרכבת בר גיורא, שביל נופי נחל שורק, מושב כסלון

מדריך: שי בייטנר

  

ג' בכסלו, 1.12.19

10:30-9:00 | ארץ ישראל והיהודים בצומת דרכים אימפריאליות, 1920-1890

12:15-10:45 |המשך הרצאה

ד''ר עמרי אילת, מזרח תיכון, אוניברסיטת תל אביב

  

י' בכסלו, 8.12.19

10:30-9:00 | קולוניה, מנדט ואימפריה נוכחות הצבא הבריטי בארץ מבעד לעדשה אדריכלית, 1945-1918

10:45 |המשך

מרצה: ד''ר שרי מרק, אדריכלית, חוקרת הנוכחות הבריטית בישראל

  

י''ז בכסלו, 15.12.19

10:30-9:00 | לא רק אוגנדה מסע עולמי במקומות שבהם לא קמה מדינת ישראל - מפלי הניאגרה, ססקצ'ואן    

בקנדה, חבל קימברלי באוסטרליה

12:15-10:45 | מקלט לילה? המאמצים הציוניים להתיישבות בקפריסין, בצפון סיני ובאוגנדה (קניה)           

ד''ר מיכל אורן, חוקרת ומרצה

  

כ''ד בכסלו, 22.12.19

19:00-7:00 |סיורחיפה 'מעיירה שכוחת אל לעיר נמל מרכזית' התמורות שעברו על העיר בשלהי התקופה העות'מנית ובתקופת השלטון הבריטי.

מדריך: גלי נחום

 

ח' בטבת, 5.1.20

10:30-9:00 | ראשיתו של השלטון הבריטי בארץ ישראל

12:15-10:45 | מדיניות הביטחון הבריטית בגליל במאורעות 1920

ד''ר גיורא גודמן, המכללה האקדמית כינרת

 

כ''ב בטבת, 12.1.20

10:30-9:00 | אם לא היה מנדט, לא הייתה הצהרת בלפור

12:15-10:45 | איך העזו הבריטים לא להצטרף לתנועה הציונית... ובכל זאת...

פרופ' מוטי גולני, ראש החוג להיסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת תל אביב

 

כ''ב בטבת, 19.1.20    

10:30-9:00 | שיתוף הפעולה החשאי בין המודיעין הבריטי ובין היישוב העברי במלחמת העולם השנייה

12:15-10:45 | מחלקת החקירות הפליליות

ד''ר אלדד חרובי, ארכיון הפלמ''ח

 

כ''ט בטבת, 26.1.20

19:00-7:00 |סיור  מסורת וחידושים במדבר

חקלאות מודרנית בנגב - מפעל החוחובה, מפעל נטפים,  מושב נבטים - ביקור בבית הכנסת של יהדות קוצ'ין, מפגש עם קהילת העבריים בדימונה.

מדריך: שי בייטנר

  

ז' בשבט, 2.2.20

10:30-9:00 | על סף תהום ירושלים במלחמת העולם הראשונה

12:15-10:45 | מעיר עות'מנית למוקד רב-לאומי יהודים, ערבים ובריטים בירושלים בתקופת המנדט

ד''ר ראובן גפני, ראש המחלקה ללימודי ארץ ישראל, מכללת כינרת

 

י''ד בשבט, 9.2.20  

10:30-9:00 | סביבתנות התפתחות הנושא הסביבתי בעולם

12:15-10:45 | ציונות ירוקה

ד''ר בני פירסט, האוניברסיטה העברית

 

כ''א בשבט, 16.2.20

10:30-9:00 | מדינות ערב במלחמת העצמאות

12:15-10:45 | עמדות הערבים בסכסוך עם ישראל

ד''ר אברהם סלע, המחלקה ליחסים בין-לאומיים, האוניברסיטה העברית

  

כ''ח בשבט, 23.2.20

19:00-9:00 |סיור 'העמק הוא חלום' ההתיישבות בעמק יזרעאל

בעקבות מאיר שלו במושבות הטמפלרים, בית הקברות בנהלל, כפר יהושוע ומגדל העמק.

מדריך: גלי נחום

 

ה' באדר, 1.3.20          

10:30-9:00 | ארץ לא מובטחת פליטים ומהגרים באמנות העכשווית

ד''ר הדסה גורוחובסקי, אמנית, אוצרת ומרצה לתולדות האמנות

12:15-10:45 | מהגרים או עולים מדינות הגירה ומדינות שיבה, פרספקטיבה בין-לאומית והמקרה הישראלי

ד''ר אבי פיקאר, תולדות ישראל, אוניברסיטת בר-אילן

  

י''ב באדר, 8.3.20

10:30-9:00 | חברה וכלכלה בישראל בראי הגלובליזציה

12:15-10:45 |המשך

ד''ר אפרים דוידי, מרכז אדוה

  

י''ט באדר, 15.3.20

10:30-9:00 | המלחמה הקרה ומלחמות ישראל 1982-1948

10:45-12:15 | המלחמה הקרה והזמר העברי

ד''ר גיורא גודמן

  

כ''ו באדר, 22.3.20

10:30-9:00 |סיור מודרניזציה בחברה הבדואית בגליל          

מדריך:  ד''ר ירון עובדיה

 

ד' בניסן, 29.3.20

10:30-9:00 | האו''ם ושמירת השלום בעולם

12:15-10:45 | האו''ם וישראל

ד''ר חן קרצ'ר, מכון אבני לאמנות ועיצוב

  

כ''ה בניסן, 19.4.20

18:00-8:00 | סיור המרכז למורשת המודיעין ומש''ב (מרכז לסיוע בין-לאומי) משרד החוץ

בהדרכת צוותי המרכזים

 

ב' באייר, 26.4.20        

10:30-9:00 | העולם הערבי ומדינת ישראל מאז 'האביב הערבי'

12:15-10:45 | המשך

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, אוניברסיטת תל אביב