ימי הבית השני

סוגיות ודמויות מפתח בתולדות ארץ ישראל בימי הבית השני
תאריך: 31/10/2019
יום חמישי ב' בחשון תש"פ
שעה: 00:00
מספר מקומות: קיים במלאי
₪ 3,900.00

 

לעיון בתכנית הקורס המלאה >>

24 הרצאות וחמישה סיורים 

ימי חמישי מידי שבוע | 12:30-9:00
במדעטק המוזיאון הלאומי למדע, חיפה
מועד הפתיחה ב' בחשוון תש"פ, 31.10.2019 
רכז הקורס גדי וקסלר
במהלך הקורס יתקיים סיור אחד בן יומיים (תשלום עבור הלינה ייגבה בנפרד)

שיבת ציון ושלטון פרס, העולם ההלניסטי והשפעתו על תושבי הארץ, יהודה המכבי ומלכות בית חשמונאי, זרמים אידיאולוגיים וכתות, שלטון רומי, המרד הגדול וחורבן בית שני, ראשית הנצרות ודור יבנה

 

יום חמישי, ב' בחשוון תש"פ  31.10.2019  

7:15    סיור – בית נחמיה, מעבר אפק, תל חדיד

14:00  פתיחת הקורס ביד בן-צבי בירושלים  

14:30  הנביא יחזקאל – בין יהודה לבבל

ד"ר טובה גנזל, אוניברסיטת בר-אילן

 

יום חמישי, ט' בחשוון תש"פ  7.11.2019 

9:00    ספרות חיצונית - בתר מקראית 

11:00  המשך   

ד"ר יונתן בן-דב, אוניברסיטת חיפה 

 

יום חמישי, ט"ז בחשוון תש"פ  14.11.2019 

9:00    בשירות הוד מלכותו – יהודים במנהל הפרסי  

11:00  בין ייב לעיר היהודים בבבל  

פטר זילברג, האוניברסיטה העברית

 

יום חמישי, כ"ג בחשוון תש"פ 21.11.2019 

9:00    הַכְּנֶסֶת הגדולה  

11:00  ימי התנאים הראשונים    

ד"ר חגי עמיצור, המכון לחקר הגליל

    

יום חמישי, ל' בחשוון תש"פ 28.11.2019  

9:00    אלכסנדר מוקדון   

11:00  יוונים ויוונות במזרח התיכון   

ד"ר איריס סולימני, אוניברסיטת חיפה

    

יום חמישי, ז' בכסלו תש"פ  5.12.2019   

7:15  סיור – קיסריה ושוני  

מדריך:  ניר קינן      

 

יום חמישי, י"ד בכסלו תש"פ  12.12.2019  

9:00    יהודה, יונתן, שמעון ויוחנן – דמויות מפתח בראשית ימי בית חשמונאי    

11:00  המשך    

ד"ר רז מוסטיגמן, האוניברסיטה הפתוחה 

 

יום חמישי, כ"א בכסלו תש"פ  19.12.2019  

9:00   ינאי ושלומציון – המדינה החשמונאית בשיאה וברקבונה

11:00  אריסטובולוס והורקנוס – התפוררות וחידלון

ד"ר יובל שחר, אוניברסיטת תל אביב      

חופשת  חנוכה

  

יום חמישי, ה' בטבת תש"פ 2.1.2020   

9:00    ספרי מקבים א' וב' 

11:00  בית חשמונאי ואנשי בית שני – יהודים או ישראלים ?

פרופ' אייל בן-אליהו, האוניברסיטה העברית

 

יום חמישי, י"ב בטבת תש"פ  9.1.2020 

9:00    רומי – מרפובליקה לקיסרות 

11:00  פולחן השליט בעולם ההלניסטי ובעולם הרומי  

ד"ר איריס סולימני

 

יום חמישי, י"ט בטבת תש"פ 16.1.2020 

 9:00    מפומפיוס עד הורדוס 

11:00   הורדוס – מלך בחסד רומי  

פרופ' עמנואל פרידהיים, אוניברסיטת בר-אילן

 

יום חמישי, כ"ו בטבת תש"פ  23.1.2020 

7:15    סיור : ארבל, מגדלא, כפר נחום 

מדריך:  ערן סער  

 

 

 

יום חמישי, ד' בשבט תש"פ  30.1.2020  

9:00    שמעון בן-שטח – האיש והאגדה 

11:00  חוני המעגל – חסידות וגשמי חסד   

ד"ר יובל שחר   

 

יום חמישי, י"א בשבט תש"פ  6.2.2020   

9:00    פרקי אבות  

11:00  הורדוס וה'אגריפסים' בעיני חז"ל 

פרופ' אביגדור שנאן, האוניברסיטה העברית  

 

יום חמישי, י"ח בשבט תש"פ  13.2.2020  

9:00    יהודי התפוצות בעולם הרומי ויחסם למקדש ירושלים

11:00  פילון ויוספוס ויחסם למקדש ירושלים  

ד"ר אביתר זנבר, מכללת אורות 

 

יום חמישי, כ"ה בשבט תש"פ  20.2.2020     

9:00    מיוסף בן-מתתיהו ליוספוס פלאביוס  

11:00  המשך

פרופ' עמנואל פרידהיים   

 

יום חמישי, ב' באדר תש"פ  27.2.2020 

9:00    חברה ותרבות בעולם ההלניסטי ובעולם הרומי   

11:00  המשך

ד"ר אורי אמיתי, אוניברסיטת חיפה

 

יום חמישי, ט' באדר תש"פ  5.3.2020 

9:00     "עוד מעט קט" – הצצה לקץ הימין בספרות ימי בית שני  

11:00   המשך   

ד"ר אורי אמיתי  

 

 

 

יום חמישי, ט"ז באדר תש"פ 12.3.2020  

9:00    אידיאולוגיות וכיתות בימי בית שני   

11:00  המשך     

ד"ר רז מוסטיגמן   

 

יום חמישי, כ"ג באדר תש"פ  19.3.2020  

9:00    ישוע מנצרת בין היסטוריה למיתולוגיה 

11:00  יוחנן המטביל כאליהו הנביא – אחרון הנביאים 

יסכה הרני, חוקרת נצרות  

 

יום חמישי, א' בניסן תש"פ  26.3.2020   

9:00    עולם של יופי וסדר באמנות הקלסית  

11:00  המשך   

בתיה רחמילביץ, אוניברסיטת אריאל 

 

יום חמישי, ח' בניסן תש"פ  2.4.2020  

9:00    פטרוס השליח – הדייג שהפך לאפיפיור 

11:00  פאולוס השליח לגויים – התיאולוג שהיהודים נוהגים להאשימו 

יסכה הרני    

 

חופשת פסח   

 

ימים רביעי- חמישי, כ"ח- כ"ט בניסן  22-23.4.2020  

7:15   סיור בן-יומיים: בעקבות המקבים ממודיעין לבית זכריה - ירושלים בבניינה ובחורבנה  

 (עבור לינה וארוחות ייגבה תשלום בנפרד)

 מדריך: גדי וקסלר  

 

יום חמישי, ו' באייר תש"פ  30.4.2020  

9:00    עיצוב המרחב הפרטי בתקופה ההלניסטית-רומית 

11:00  המשך   

ד"ר אייל בן-ברוך, אוניברסיטת בר-אילן  

 

4-14.5.2020  טיול לימודי לחו"ל 

 

יום חמישי, כ"ז באייר תש"פ  21.5.2020  

9:00    מהלכים ואירועים לקראת המרד הגדול  

11:00  שלבים במרד הגדול: גליל, גולן, שומרון ויהודה 

ד"ר רז מוסטיגמן  

 

חופשת שבועות   

 

יום חמישי, י"ב בסיוון תש"פ  4.6.2020    

7:15   סיור: יודפת ואתרים נוספים בגליל

מדריך:  ניר  קינן   

 

יום חמישי, י"ט בסיוון תש"פ 11.6.2020

9:00    על מה חרבה ירושלים?  

11:00  המשך   

פרופ' ישעיהו גפני, האוניברסיטה העברית  

 

יום חמישי, כ"ו בסיוון תש"פ 18.6.2020    

9:00    המעבר ליבנה – שיקום וחידוש ההלכה  

11:00  המשך   

ד"ר חגי עמיצור

12:30   סיכום הקורס

 

 

לעיון בתכנית הקורס המלאה >>

24 הרצאות וחמישה סיורים 

ימי חמישי מידי שבוע | 12:30-9:00
במדעטק המוזיאון הלאומי למדע, חיפה
מועד הפתיחה ב' בחשוון תש"פ, 31.10.2019 
רכז הקורס גדי וקסלר
במהלך הקורס יתקיים סיור אחד בן יומיים (תשלום עבור הלינה ייגבה בנפרד)

שיבת ציון ושלטון פרס, העולם ההלניסטי והשפעתו על תושבי הארץ, יהודה המכבי ומלכות בית חשמונאי, זרמים אידיאולוגיים וכתות, שלטון רומי, המרד הגדול וחורבן בית שני, ראשית הנצרות ודור יבנה

 

יום חמישי, ב' בחשוון תש"פ  31.10.2019  

7:15    סיור – בית נחמיה, מעבר אפק, תל חדיד

14:00  פתיחת הקורס ביד בן-צבי בירושלים  

14:30  הנביא יחזקאל – בין יהודה לבבל

ד"ר טובה גנזל, אוניברסיטת בר-אילן

 

יום חמישי, ט' בחשוון תש"פ  7.11.2019 

9:00    ספרות חיצונית - בתר מקראית 

11:00  המשך   

ד"ר יונתן בן-דב, אוניברסיטת חיפה 

 

יום חמישי, ט"ז בחשוון תש"פ  14.11.2019 

9:00    בשירות הוד מלכותו – יהודים במנהל הפרסי  

11:00  בין ייב לעיר היהודים בבבל  

פטר זילברג, האוניברסיטה העברית

 

יום חמישי, כ"ג בחשוון תש"פ 21.11.2019 

9:00    הַכְּנֶסֶת הגדולה  

11:00  ימי התנאים הראשונים    

ד"ר חגי עמיצור, המכון לחקר הגליל

    

יום חמישי, ל' בחשוון תש"פ 28.11.2019  

9:00    אלכסנדר מוקדון   

11:00  יוונים ויוונות במזרח התיכון   

ד"ר איריס סולימני, אוניברסיטת חיפה

    

יום חמישי, ז' בכסלו תש"פ  5.12.2019   

7:15  סיור – קיסריה ושוני  

מדריך:  ניר קינן      

 

יום חמישי, י"ד בכסלו תש"פ  12.12.2019  

9:00    יהודה, יונתן, שמעון ויוחנן – דמויות מפתח בראשית ימי בית חשמונאי    

11:00  המשך    

ד"ר רז מוסטיגמן, האוניברסיטה הפתוחה 

 

יום חמישי, כ"א בכסלו תש"פ  19.12.2019  

9:00   ינאי ושלומציון – המדינה החשמונאית בשיאה וברקבונה

11:00  אריסטובולוס והורקנוס – התפוררות וחידלון

ד"ר יובל שחר, אוניברסיטת תל אביב      

חופשת  חנוכה

  

יום חמישי, ה' בטבת תש"פ 2.1.2020   

9:00    ספרי מקבים א' וב' 

11:00  בית חשמונאי ואנשי בית שני – יהודים או ישראלים ?

פרופ' אייל בן-אליהו, האוניברסיטה העברית

 

יום חמישי, י"ב בטבת תש"פ  9.1.2020 

9:00    רומי – מרפובליקה לקיסרות 

11:00  פולחן השליט בעולם ההלניסטי ובעולם הרומי  

ד"ר איריס סולימני

 

יום חמישי, י"ט בטבת תש"פ 16.1.2020 

 9:00    מפומפיוס עד הורדוס 

11:00   הורדוס – מלך בחסד רומי  

פרופ' עמנואל פרידהיים, אוניברסיטת בר-אילן

 

יום חמישי, כ"ו בטבת תש"פ  23.1.2020 

7:15    סיור : ארבל, מגדלא, כפר נחום 

מדריך:  ערן סער  

 

 

 

יום חמישי, ד' בשבט תש"פ  30.1.2020  

9:00    שמעון בן-שטח – האיש והאגדה 

11:00  חוני המעגל – חסידות וגשמי חסד   

ד"ר יובל שחר   

 

יום חמישי, י"א בשבט תש"פ  6.2.2020   

9:00    פרקי אבות  

11:00  הורדוס וה'אגריפסים' בעיני חז"ל 

פרופ' אביגדור שנאן, האוניברסיטה העברית  

 

יום חמישי, י"ח בשבט תש"פ  13.2.2020  

9:00    יהודי התפוצות בעולם הרומי ויחסם למקדש ירושלים

11:00  פילון ויוספוס ויחסם למקדש ירושלים  

ד"ר אביתר זנבר, מכללת אורות 

 

יום חמישי, כ"ה בשבט תש"פ  20.2.2020     

9:00    מיוסף בן-מתתיהו ליוספוס פלאביוס  

11:00  המשך

פרופ' עמנואל פרידהיים   

 

יום חמישי, ב' באדר תש"פ  27.2.2020 

9:00    חברה ותרבות בעולם ההלניסטי ובעולם הרומי   

11:00  המשך

ד"ר אורי אמיתי, אוניברסיטת חיפה

 

יום חמישי, ט' באדר תש"פ  5.3.2020 

9:00     "עוד מעט קט" – הצצה לקץ הימין בספרות ימי בית שני  

11:00   המשך   

ד"ר אורי אמיתי  

 

 

 

יום חמישי, ט"ז באדר תש"פ 12.3.2020  

9:00    אידיאולוגיות וכיתות בימי בית שני   

11:00  המשך     

ד"ר רז מוסטיגמן   

 

יום חמישי, כ"ג באדר תש"פ  19.3.2020  

9:00    ישוע מנצרת בין היסטוריה למיתולוגיה 

11:00  יוחנן המטביל כאליהו הנביא – אחרון הנביאים 

יסכה הרני, חוקרת נצרות  

 

יום חמישי, א' בניסן תש"פ  26.3.2020   

9:00    עולם של יופי וסדר באמנות הקלסית  

11:00  המשך   

בתיה רחמילביץ, אוניברסיטת אריאל 

 

יום חמישי, ח' בניסן תש"פ  2.4.2020  

9:00    פטרוס השליח – הדייג שהפך לאפיפיור 

11:00  פאולוס השליח לגויים – התיאולוג שהיהודים נוהגים להאשימו 

יסכה הרני    

 

חופשת פסח   

 

ימים רביעי- חמישי, כ"ח- כ"ט בניסן  22-23.4.2020  

7:15   סיור בן-יומיים: בעקבות המקבים ממודיעין לבית זכריה - ירושלים בבניינה ובחורבנה  

 (עבור לינה וארוחות ייגבה תשלום בנפרד)

 מדריך: גדי וקסלר  

 

יום חמישי, ו' באייר תש"פ  30.4.2020  

9:00    עיצוב המרחב הפרטי בתקופה ההלניסטית-רומית 

11:00  המשך   

ד"ר אייל בן-ברוך, אוניברסיטת בר-אילן  

 

4-14.5.2020  טיול לימודי לחו"ל 

 

יום חמישי, כ"ז באייר תש"פ  21.5.2020  

9:00    מהלכים ואירועים לקראת המרד הגדול  

11:00  שלבים במרד הגדול: גליל, גולן, שומרון ויהודה 

ד"ר רז מוסטיגמן  

 

חופשת שבועות   

 

יום חמישי, י"ב בסיוון תש"פ  4.6.2020    

7:15   סיור: יודפת ואתרים נוספים בגליל

מדריך:  ניר  קינן   

 

יום חמישי, י"ט בסיוון תש"פ 11.6.2020

9:00    על מה חרבה ירושלים?  

11:00  המשך   

פרופ' ישעיהו גפני, האוניברסיטה העברית  

 

יום חמישי, כ"ו בסיוון תש"פ 18.6.2020    

9:00    המעבר ליבנה – שיקום וחידוש ההלכה  

11:00  המשך   

ד"ר חגי עמיצור

12:30   סיכום הקורס